تبلیغات
❀وبـــــــ لژیــــون همسفــــر سحـــــر❀نــــوای عشـــــق❀

❀وبـــــــ لژیــــون همسفــــر سحـــــر❀نــــوای عشـــــق❀
❀❀❀❀جمعیت احیای انسانی کنگره 60❀❀❀❀ 
به نام خالق هستی بخش

تعطیلات عید، بهترین فرصت برای من

گفت و گو با کمک راهنما؛همسفر سحر در باب تعطیلات نوروز


انسان در زندگی خود به دنبال آرامش است و خیلی چیزها را می‌خواهد که بتواند از زندگی لذت ببرد ولی گاهی این آرامش و حتی زندگی را فدای خواسته‌ها و شرایط می‌کنیم ...لطفاً خودتان را معرفی کنید؟ سلام دوستان سحر هستم هم‌سفر مسعود، آنتی ایکس مصرفی مسافرم تریاک، شیره و متادون بود، 11 ماه سفر کردند به روش DST و داروی OT با راهنمایی آقای مهران و خانم الهه و رهایی هم 3 سال و حدوداً 8 ماه.

 

2-خانم سحر عزیز لطفاً مختصری از ورود خود به کنگره، ادامۀ راه و کمک راهنمایی خودتان برایمان بگویید.

 ورودم به کنگره درست زمانی بود که تازه متوجه اعتیاد مسافرم شده بودم و شوک بزرگی به من واردشده بود و از طریق یکی از دوستان مسافرم با کنگره آشنا شدیم، اصلاً حال خوبی نداشتم و در ابتدای امر تنها چیزی که برایم مهم بود تاریخ رهایی مسافرم بود که خیالم راحت شود در فلان تاریخ، اعتیاد از زندگی ما بیرون می‌رود و آن موقع، درواقع با خیالی راحت از کنگره بروم اما به‌مرور احساس کردم چقدر آموزش‌ها دارد به من کمک می‌کند، چقدر نمی‌دانم و درواقع هیچ‌چیز نمی‌دانم، چقدر جواب سؤال‌هایم را می‌گیرم و این‌ها نقطه تفکراتی بود که بعد از چند جلسه با تمام وجود می‌آمدم و راهنمایم خانم الهه عزیز که صحبت می‌کردند، سراپا گوش می‌شدم و اشتیاقی که به آموزش‌های کنگره داشتم، شوق شرکت در آزمون را در من به جود آورده بود و در ادامه به لطف خداوند بعد از قبولی در آزمون کمک راهنمایی، توفیق بزرگی که نصیبم شد، خدمت در شعبه نیک‌آباد بود که برایم بسیار تا بسیار آموزش داشت و در حال حاضر هم در شعبه شیخ بهایی مشغول به خدمت و درواقع توفیق آموزش گرفتن هستم.

 

3-آیا تاکنون حال بد مسافر یا اطرافیان در حس شما تأثیر داشته است؟

بله در مورد اطرافیان که قطعاً بسیار زیاد این اتفاق برایم می‌افتاد و تا قبل از ورود به کنگره خیلی در این شرایط قرارگرفته بودم. در مورد مسافرم خیلی کمتر ولی در مورد دیگران خیلی پیش می‌آمد؛ اما یادم هست در اوایل سفر اول، روزی مسافرم حال خوبی نداشت و آن‌قدر روی من تأثیر بد داشت چون او همیشه شخصیت آرامی داشت و من اصلاً انتظار چنین حالتی را از او نداشتم و بسیار خشمگین شدم، زیرا طی آن 10 سالی که باهم زندگی کرده بودیم من او را این‌طور ندیده بودم و من حالم از او بدتر شد و بسیار به هم‌ریختم. گفتم اگر این‌طور باشی اصلاً با تو به کنگره نمی‌آیم، غافل از اینکه من به‌جایی پا گذاشته بودم که قرار بود آموزش‌هایی بگیرم تا بتوانم چنین مواقعی به هم نریزم و نه‌تنها به هم نریزم بلکه بتوانم او را هم آرام کنم و کم‌کم نقش خود را در کنگره پیدا کردم و سعی کردم بی‌چون‌وچرا فرمان‌بردار راهنمایم باشم و جز چشم چیزی نگویم؛ اما هر مسافری و هرکسی که حالش خراب است با زبان بی‌زبانی می‌گوید من باری درونم یا بر دوشم سنگینی می‌کند و از تو می‌خواهم به من کمک کنی و آن بار را برایم نگه‌داری و زمین بگذاری نه اینکه سنگینی‌اش را چند برابر کنی! آموزش‌های جهان‌بینی بسیار تا بسیار به من در این قضیه کمک کرده و همچنان باید روی آن کارکنم.

 

4-چرا این اتفاق می‌افتد و چرا حس بد دیگران در من اثر دارد؟

درواقع حس و رفتارهای دیگران نیست که حال ما را بد می‌کند بلکه ناخالصی‌های درون ماست که باعث حال بدی ما می‌شود و چه‌بسا همان اشخاص در مسیر ما قرار می‌گیرند که ما بهتر خودمان را بشناسیم اما اصولاً نیروهای منفی ما را منحرف می‌کند که دلیل حال بدی خود را در دیگران جست‌وجو کنیم، درصورتی‌که نباید بیرون دنبال علتش گشت، همین‌جاست درون ما! به‌هرحال راهش این است که با آموزش گرفتن شروع به تزکیه و پالایش کنیم و یا ذرات ناخالصی کنده می‌شوند و می‌روند و یا لااقل جنسش را تغییر دهیم. با این سؤالتان یادم آمد که وقتی حس و حال بد دیگران خیلی رویم تأثیر بد می‌گذاشت و حالم را بد می‌کرد سعی می‌کردم ارتباطم را با یکسری افراد قطع کنم تا حالم بد نشود ولی دقیقاً هرکجا می‌رفتم انسان‌هایی از همان نوع به پستم می‌خورد غافل از اینکه این‌ها از درون خودم سرچشمه می‌گرفت، ولی در کنگره فهمیدم که همان صفات درون خودم هست که حالم را بد می‌کند و تمام حس‌های بد انسان از درونیات خودش است. کلید آن تبدیل‌شدن است و تبدیل‌شدن بدون تغییرات غیرممکن است، تغییر فلز وجودی است و همان‌طور که آقای امین میگویند ناخالصی‌های درون ما مثل خرده‌های آهن هستند و زمانی در ما حس به وجود می‌آید که این خرده‌های آهن در مسیر آهن‌ربا قرار می‌گیرد، پس اگر حسم را پالایش کنم و روی خودم کارکنم قطعاً فلز وجودی‌ام تغییر خواهد کرد.

 

5- چه کنیم تا دیگران در حس، انرژی و حال خوش ما تأثیر منفی نداشته باشند؟

کسی که حال خوش دارد مثل یک چشمه عمل می‌کند، چون حال خوشش از درون خودش سرچشمه می‌گیرد و تابع شرایط بیرون و اطرافش نیست تابع حال خوب یا بد مسافرش نیست و نه‌تنها حالش بد نمی‌شود بلکه باحال خوبش تأثیر هم بر دیگران، اطرافیانش می‌گذارد و به شناخت انسان هم ربط دارد هر چه انسان را و یا خودمان را بهتر بشناسیم کمتر به هم می‌ریزیم، کمتر ناراحت می‌شویم و ما الگویی چون آقای مهندس داریم که با اشخاصی سروکار دارند که در تاریکی بوده یا هستند و نه‌تنها به هم نمی‌ریزند بلکه باحال خوب خودشان بسیار تا بسیار تأثیرگذارند. انسانی که هدفمند است و می‌داند در مسیر تکاملی قرارگرفته و به انرژی نیازمند است، نمی‌گذارد انرژی‌هایش به‌راحتی از دست رود و هدر شود و اجازه نمی‌دهد دیگران به‌راحتی حالش را بد کنند.

 

6-خواست من در نحوه رفتار دیگران با من چه اثری می‌گذارد؟

تمامش مربوط به خواست من است و من هستم که تعیین می‌کنم دیگران با من چه رفتاری بکنند. در کل تمام شرایط ما را خواسته‌های ما به وجود می‌آورند، هیچ مسئله اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه خواسته‌اش در وجود ما وجود داشته باشد. علت را نباید در دیگران جست‌وجو کرد.

 

7- چگونه عید یک هم‌سفر سفر اولی با عیدهای قبلی متفاوت خواهد بود؟

عید برای یک هم‌سفر سفر اولی تفاوت نخواهد داشت مگر اینکه تغییر در شخص هم‌سفر به وجود آمده باشد نه اینکه هم‌سفر به دنبال تغییرات مسافر باشد. به فرایند دانایی هم‌بستگی دارد همان آموزش، تجربه، تفکر. هم‌سفر در لژیون تحت آموزش قرار می‌گیرد و ایام عید به نظرم محکی است تا خود را بسنجد و آموزش‌ها را عملی کند یعنی زمان، زمان تجربه کردن است  و بعد از ایام عید می‌تواند تفکر کند و به‌نوعی بررسی کند ببیند آیا تعطیلات بهتری با حس بهتری را توانست پشت سر بگذارد و به رفتارهای خود فکر کند و ببیند توانسته آموزش‌ها را به‌خوبی عملی کند و این را از حال خوش و آرامش نسبی خود متوجه خواهد شد. تجربه و خود را بسنجد که چقدر تغییر کرده. اگر آموزش این بوده که در کار مسافرت دخالت نکن، کنترلش نکن و ... و در این ایام نیروهای منفی و بازدارنده بیشتر است. انرژی که می‌خواهد صرف این کند که در پی و در انتظار تغییرات مسافرش باشد را صرف شناختن گره‌های خود کند و ببیند خودش چقدر تغییر کرده. همواره شکرگزار داشته‌هایش باشد و ذهنش را معطوف داشته‌هایش کند، نه نداشته هایش. انسان در زندگی خود به دنبال آرامش است و خیلی چیزها را می‌خواهد که بتواند از زندگی لذت ببرد ولی گاهی این آرامش و حتی زندگی را فدای خواسته‌ها و شرایط می‌کنیم، پس هم‌سفر اجازه ندهد آن چیزهایی که قرار است باعث آرامشش شود، آرامش را از او بگیرد. هنر در حال زندگی کردن را یاد بگیرد و نگوید اگر مسافرم خوب شود، سال دیگر عید خوبی خواهم داشت بلکه هنر این است که به‌واسطه آموزش‌ها بتواند از تک‌تک همین لحظات استفاده کند و لذت ببرد و بتواند در کنار مشکلات هم حالش خوب باشد. هم‌سفر می‌تواند با سی‌دی‌ها و گوش کردن آن‌ها و حتی با خواندن نوشتارهای سی‌دی‌ها و دفتر خود به کنگره وصل باشد. 

 

8- ناتوانی در برقراری ارتباط مؤثر و مطلوب با مسافر از چه چیزی ناشی می‌شود؟

می‌تواند از خیلی چیزها ناشی شود؛ فکر می‌کنم گاهی ریشه در عدم بخشش دارد که هم‌سفر هنوز خودش و در ادامه مسافرش را نبخشیده و فراموشی را با بخشش اشتباهی می‌گیرد و یا سطح توقعاتش از مسافر بالاست که محصولی جز خشم ندارد! گاهی هم وقتی هم‌سفر از تاریکی‌های خود غافل است و یکطرفه همه مشکلات را از سمت مسافرش می‌بیند، گاهی از منیت است و بسته بودن حس‌ها و مرور خاطرات و اتفاق‌های گذشته (زمان مصرف مسافر) که هرکسی باید ریشه آن را پیدا کند تا بتواند ارتباط مطلوبی برقرار کند.

 

9- تعطیلات عید و دیدار با اقوام و آشنایان چه تأثیر سازنده‌ای می‌تواند بر من بگذارد؟ 

همیشه خودمان هستیم که با عملکرد، رفتار، بیان و تفکراتمان انتخاب می‌کنیم بهترین لحظات را داشته باشیم یا نه! اینکه تعطیلات عید و دیدوبازدید، جهت محکم‌تر شدن پیوند محبتمان شود و یا قطع شدن آن! من قبل از ایام عید سعی کردم دوباره به یک سری سی‌دی‌های جهان‌بینی مراجعه کنم که می‌دانستم در این ایام یادآوری‌اش برای من خالی از لطف نیست و بسیار کمک خواهد کرد، سی دی بستن دهان، اهمیت خواب شب، ارتباط، بیان و آداب معاشرت و... در کنارش سی‌دی‌های جدید آقای مهندس که مخصوص این ایام است. چیزی که سعی کنیم همواره عمل سالم را انجام دهیم نه عمل به‌ظاهر نیک را و خیلی ممکن است در این شرایط قرار بگیریم و سعی کنیم مأخوذ به آداب نباشیم. اگر حال کسی را خوب نمی‌کنیم سعی کنیم لااقل حال کسی را بد نکنیم و سریع با دیدن اقوام و نزدیکان خود نگوییم چاق شدی، لاغر شدی، چرا این‌طور هستی، چرا آن‌طور هستی و با سؤال‌ها و صحبت‌های خود حس دیگران را خراب نکنیم و چون در کنگره آموزش گرفته‌ایم خود را تافته‌ای جدا بافته ندانیم. قطعاً در جمع قرار گرفتن به تکامل بسیار کمک می‌کند و سیستم موجی را تقویت می‌کند. تا جایی که تعادل در دیدوبازدید و خیلی موارد رعایت شود بسیار کمک‌کننده است، اگر سعی کنیم تعادل را همیشه و در هرلحظه‌ای در نظر بگیریم باعث می‌شود پیوند محبتمان قوی‌تر شود و یک سری پیوندها که آسیب‌دیده بود، ترمیم شود. سعی کنیم مهمانی‌ها و دیدوبازدیدها لطمه‌ای به خواب شب وارد نکند؛ آقای حکیمی نکته زیبایی می‌گفتند و آن اینکه می‌توانیم قبل از اینکه به مهمانی برویم، بگوییم مثلاً ما ساعت 6 می‌آییم، ساعت 8 شام می‌خوریم و ساعت 10 برمی‌گردیم و این فکر می‌کنم به‌نوعی همان عمل سالم باشد و باعث می‌شود بیشتر هوای مسافر خود را داشته باشیم مخصوصاً اگر در سفر اول هستیم. تعطیلات عید فرصت بسیار خوبی است که از طبیعت استفاده کنیم و در حفظ زیبایی و تمیزی آن بکوشیم. شروع سال جدید را می‌توانیم با برنامه‌ریزی در ایام عید شروع کنیم و در کل خودمان هستیم که مشخص می‌کنیم دیدوبازدید و تعطیلات جهت ساخته‌شدن من باشد یا تخریب من و حال بدی من!

 

10-در چرخه ارتباط هم‌سفر با مسافر حس چه نقشی ایفا می‌کند؟

کلیدی‌ترین موضوع حس است و حس نقش بسیار سازنده‌ای دارد. حس است که نحوه بیان، عملکرد و تفکر را مشخص می‌کند. مثل‌اینکه هم‌سفر با مسافر ارتباط کلامی درست برقرار کند چه چیزی تعیین‌کننده است؟ حس؛ اینکه هم‌سفر حتی با نگاهش می‌تواند هم عشق و هم تنفر را انتقال دهد تنها و تنها حس است! پس محبت هم‌سفر، در رفتارش، بیانش منتقل می‌شود و مهم این است که چه حسی پشت آن باشد! خدا را شکر لطفی که شامل حال ما و مسافر و هم‌سفر در کنگره شد، این است که منبع آموزشی، مشترک است و این بسیار کمک می‌کند که بتوانیم آموزش بگیریم و حس خود را سالم کنیم.

 

11- سخن پایانی؟ پیشاپیش سال جدید را خدمت تمام خانواده کنگره 60 تبریک میگویم و به‌ویژه آقای مهندس و خانواده محترمشان و همین‌طور راهنمای عزیزم، آرزوی سلامتی برای همه عزیزان دارم و از شما بسیار تشکر می‌کنم. 

ما هم از شما خانم سحر عزیز بسیار سپاسگزاریم که وقت خود را در اختیار ما قراردادید و نکات آموزنده‌ای را برای دل‌پذیرتر شدن ایام تعطیلات برای ما بیان کردید.

منبع: وبلاگ همسفران شیخ بهاییطبقه بندی: مصاحبه و گفت و گو،
[ سه شنبه 29 اسفند 1396 ] [ 04:42 ب.ظ ] [ همسفر 1 ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


خداوندا؛ ما در پی هم روان شده‌ایم تا بدانیم آنچه نمی‌دانیم، از هستی و نیستی، خداوندا؛ تاریکی‌ها را تجربه نموده‌ایم، ما را با روشنایی‌ها آشنا گردان تا به فرمان عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که از آنجا انشعاب یافته‌ایم.

همسفر، اینجا کنگره 60، مکانی که اگر خواستار آموزش، شناخت خود، رهایی و یافتن راه باشی، آن را خواهی یافت؛

پس بال پروازی باش تا هم پرواز را بیاموزی، هم اوج گرفتن را در بیکرانه آسمان و در نهایت عشق را ...

از عشق چه بگویم که عشق؛ به ظاهر سوختن است، اما نه برای خاکستر شدن؛ بلکه برای تبدیل شدن به نور، برای رسیدن، برای فهمیدن، برای زیستن و برای عشق ورزیدن ...

امواج عشق در همه جا موج میزند، کافی است دستت را دراز کنی؛ اگر دستت خالی از کینه، نفرت، حسا دت و انتقام جویی باشد، عشق در دستان تو قرار دارد.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :