درباره من
خداوندا؛ ما در پی هم روان شده‌ایم تا بدانیم آنچه نمی‌دانیم، از هستی و نیستی، خداوندا؛ تاریکی‌ها را تجربه نموده‌ایم، ما را با روشنایی‌ها آشنا گردان تا به فرمان عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که از آنجا انشعاب یافته‌ایم.

همسفر، اینجا کنگره 60، مکانی که اگر خواستار آموزش، شناخت خود، رهایی و یافتن راه باشی، آن را خواهی یافت؛

پس بال پروازی باش تا هم پرواز را بیاموزی، هم اوج گرفتن را در بیکرانه آسمان و در نهایت عشق را ...

از عشق چه بگویم که عشق؛ به ظاهر سوختن است، اما نه برای خاکستر شدن؛ بلکه برای تبدیل شدن به نور، برای رسیدن، برای فهمیدن، برای زیستن و برای عشق ورزیدن ...

امواج عشق در همه جا موج میزند، کافی است دستت را دراز کنی؛ اگر دستت خالی از کینه، نفرت، حسا دت و انتقام جویی باشد، عشق در دستان تو قرار دارد.

جستجو در وبلاگ
تاریخ: دوشنبه 27 دی 1395 09:09 ق.ظ

برداشتی از سی دی معمّا

( آقای مهندس دژاکام)


معما چیست؟ معما یعنی مسئله ای که حل نشده و اگر حل شود، میشود علم؛ قبلا گفته شد علم عبارت است از کشف، توزیع یا ابداع قوانین حاکم بر ذرات و امواج برای تغییر، تبدیل و ترخیص و قوانینی که بین تغییر، تبدیل و ترخیص است علم آنها را توضیح می دهد. مسئله و معما چیزی است که ما در تمام سطوح زندگیمان با آن سرو کار داریم به گونه ای که در تمام روز در حال حل کردن مسائلمان هستیم.

معما تشکیل شده از سه پارامتر که می توان گفت یک مثلث را تشکیل می دهند؛

1- صورت مسئله: هر معمایی برای اینکه حل شود نیاز به یک صورت مسئله دارد.

2- فاعل: کسی که بخواهد مسئله را حل کند.

3-حل مسئله: هر مسئله ای که حل می شود جزء علم میشود.

در حل کردن معما صورت مسئله نقش بسیار کلیدی دارد، یعنی اولین گامی که برای حل مسئله ای بر می داریم، اول باید صورت مسئله را مطرح نماییم که ما چه داریم و چه می خواهیم و باید به آن توجه کنیم. معما به صورت پیچیده نیست که لاینحل بماند و دارای ویژگی هایی نیز هست که این ویژگی ها باید در صورت مسئله بیان شود و اگر نه ممکن است برای یک مسئله چندین جواب پیدا شود و هیچکدام ما را به نتیجه نرسانند؛ برای مثال ما می خواهیم حساب دخل و خرج و آمار و ارقامی را حساب کنیم ولی اگر آمار غلط باشد یا دخل و خرج غلط باشد، در این صورت ما هرگز به نتیجه نخواهیم رسید.

در مورد اعتیاد هم اصلا صورت مسئله ای وجود نداشت و یک معما بود چون معتادین بینام می گویند اعتیاد یک بیماری مرموز است، این یعنی معماست، پیش رونده است، این هم معماست و تمام دانشگاههای دنیا از این جمله برداشت کرده اند. حالا چرا مرموز است؟ چرا حل نشده؟ چون صورت مسئله درست مطرح نشده، حل نمی شد!

اما متد  DST می گوید اعتیاد چیست و معتاد کیست و تخریب در چه قسمت و چگونه ایجاد میشود که تمام ویژگی های صورت مسئله را دارد و میرساند.

پس باید صورت مسئله درست مطرح شود. معما هم صور پنهان دارد، هم صور آشکار؛ ممکن است خیلی چیزها و موضوعات دیگر هم باشد که به معمای ما بخورد، مثلا در اعتیاد هم همینطور بود که فقط روی صور آشکار حساب کردند ولی صور پنهان را نادیده گرفتند که البته این مطلب برای 12 سال پیش بود. وقتی انسان روی یک موضوعی کاملا متمرکز می شود، آنموقع الهاماتی برای او آغاز می شود؛ الهامات  و القائات تنها برای افراد خاص نیست بلکه تمام انسانها تحت تاثیر الهامات و القائات قرار می گیرند، مبنی بر اینکه روی یک موضوع متمرکز شوند و در مورد همان موضوع به آنها الهام و القاء می شود و چون روی یک موضوع متمرکز میشوند، کوچکترین الهام را درمورد همان موضوع دریافت می کنند؛ به عنوان مثال فرد گوهر فروشی کوچکترین قطعه گوهر را اگر در جایی ببیند می شناسد، در صورتی که افراد دیگری که از گوهر چیزی نمی دانند اگر یک کیلو گوهر هم در کنارشان باشد تشخیص نمی دهند.

در مورد حل مسائل ما چیزی به هستی نمی دهیم ، قوانین بودند و هستند فقط به وسیله بعضی انسانها شناخته می شوند و انسانها هر چه به جستجو بپردازند به انتها نخواهند رسید، ما در کل کائنات فقط راهش را پیدا میکنیم. بعضی مسائل پیش نیاز دارد، وقتی مسئله ای را حل کردید، راه برای باز شدن بقیه ی مسائل باز می شود.

آقای مهندس در ادامه فرمودند: متدDST راهی را برای درمان اعتیاد باز کرده و من اعتقاد دارم با این روش راه برای خیلی از مسائل باز خواهد شد. ما در بعضی از مسائل به علم نرسیده ایم و موقعی به علم می رسیم که بتوانیم حلش کنیم؛ مانند بیماری سرطان که راه درمانش را پیدا نکرده اند و یک مسئله باقی مانده چون فقط سعی دارند سلولهای بدخیم را با انواع سم ها از بین ببرند ولی اینکه آنها درست می شوند و دوباره به حالت اول بر می گردند را نتوانسته اند حل کنند.

هر کار یا هر موضوعی که در تفکر ما هست و می خواهیم انجام دهیم به انجام میرسد، مشروط به اینکه از نیروهای درونی و هم از نیروهای بیرونی استفاده کنیم، نه اینکه فقط  از نیروهای بیرونی و از دیگران بخواهیم مسائل ما را حل کنند؛ پس به درون خود مراجعه و روی خودمان برای حل مسائل خودمان حساب کنیم. جهان و کائنات با شکل منظم و قائده منظم در حال حرکت است اما ما به قدر طفل تازه متولد شده هم از موضوعات چیزی نمی دانیم و با اندک سوادی که داریم فکر می کنیم آخر علم و دانش هستیم.

ما قرن ها دارای اطلاعات و آگاهی زیاد هستیم و بزرگانی را داریم که قبولشان هم داریم ولی مسئله کشف الشهود برای ما قابل باور نیست و در هاله ای از ابهام است، حق داریم چون فقط با پنج حس ظاهر می بینیم و می شنویم. در داستان مولانا و شمس، خیلی ها در داستانهای متعدد می گویند شمس کالبد فیزیکی داشت، در صورتی که شمس به خواب مولانا می آمد و رابطه آنها به صورت مکاشفه ای بود.

نگارش: همسفر مریم شفیعی

تنظیم: مدیر وبلاگ

ابزارک های وبلاگ
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :