درباره من
خداوندا؛ ما در پی هم روان شده‌ایم تا بدانیم آنچه نمی‌دانیم، از هستی و نیستی، خداوندا؛ تاریکی‌ها را تجربه نموده‌ایم، ما را با روشنایی‌ها آشنا گردان تا به فرمان عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که از آنجا انشعاب یافته‌ایم.

همسفر، اینجا کنگره 60، مکانی که اگر خواستار آموزش، شناخت خود، رهایی و یافتن راه باشی، آن را خواهی یافت؛

پس بال پروازی باش تا هم پرواز را بیاموزی، هم اوج گرفتن را در بیکرانه آسمان و در نهایت عشق را ...

از عشق چه بگویم که عشق؛ به ظاهر سوختن است، اما نه برای خاکستر شدن؛ بلکه برای تبدیل شدن به نور، برای رسیدن، برای فهمیدن، برای زیستن و برای عشق ورزیدن ...

امواج عشق در همه جا موج میزند، کافی است دستت را دراز کنی؛ اگر دستت خالی از کینه، نفرت، حسا دت و انتقام جویی باشد، عشق در دستان تو قرار دارد.

جستجو در وبلاگ
نویسنده :همسفر سحر
تاریخ: سه شنبه 4 آبان 1395 12:08 ب.ظ
                                              به نام دانای راز

                                               ارزش وجودی 


                               

 کنگره 60 بستری است برای علم ، آگاهی  و عمل ؛ و انسان با آموزش گرفتن ، بیشترپی به نیازهای خود میبرد و اگر اینگونه باشد ، به سبب نیاز و در اثر درک و فهم ، درهای زیادی برایش گشوده میشود . یکی از نیازها ، تکرار آموزشها میباشد که خدا را شکر سالیانه این آموزشها در دستور جلسات ، تکرار میشود و به تفکر و دقت عمل هر چه بیشتر کمک میکند . نکاتی که درون وادی ها نهفته ، تمام شدنی نیست و هر بار به نوعی ، جرقه ای برای ما میشود .قطعا بعد از وادی اول که نقطه ی آغاز و در واقع شاه کلیدی برای حل مسائل است ، با تفکرانسان قطعا پی میبرد که چقدر به خود ضربه زده  و با مصرف مواد مخدر یا حسهای منفی و افکار غلط ، مشکلات فراوان برای خود به وجود آورده وبا توجه به اینکه تلاشهای فراوانی برای حل مسائل خود کرده ولی نتیجه نگرفته و در او احساس نا امیدی و پوچی شکل میگیرد و به نوعی  سوالهایی برای او پیش می آید و او درمقابل خود با انبوه عظیمی از این چراها  مواجه میشود ؛ از جمله ، چرا اینطور شد ؟ چرا من ؟ چرا به دنیا آمدم ؟ چرا تمام مشکلات برای من است ؟ و... ودر اینجا مطالبی را میطلبد که در مقابل این حسها قد عَلَم کند و وادی دوم با بارمعنایی پر محتوایی که  دارد ، من همسفر یا مسافر را از این حس های منفی  خارج میکند . تیتر وادی دوم خود نوعی از امید و احساس ارزشمندی در انسان ایجاد میکند  و ارزش وجودی را بیان میکند ؛ البته تنها برای انسان نیست و اگر توجه کنیم در تیتر وادی آمده ، هیچ مخلوقی جهت بیهودگی قدم به حیات نمینهد ، یعنی هیچ آفریده ای ، نه فقط هیچ انسانی !

پس هر مخلوقی بنا به هدفی پا به هستی میگذارد و جهت بیهودگی اصلا این اجازه را ندارد که وارد این بُعد شود . وقتی که متوجه میشویم پشت خلقت همه موجودات و مخلوقات فلسفه ای نهفته است ، این آغازیست که ما را در ابتدا به سمت و سویی میبرد و پس از سیری در هستی باز روی خود انسان فرود می آورد .

 اولین باری که موضوع ارزش مخلوقات ذهنم را مشغول به خود کرد ، شعری از سهراب سپهری بود که میگفت

 و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد ..

 و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون ...

و بدانیم اگر کرم نبود ، زندگی چیزی کم داشت...

و اگر خَنج نبود لطمه میخورد به قانون درخت ؛

درآن زمان میگفتم یعنی چه اگر کرم نبود زندگی چیزی کم داشت ! یعنی چه اگر خنج ( نوعی حشره شبیه کرم در درختان ) نبود به قانون درخت لطمه میخورد ودر واقع این شعراشاره به ارزش وجودی و فلسفه وجودی موجودات هستی  داشت که در وادی دوم بسیار زیبا این مسائل مطرح شده است .

پس قطعا به این نکته میرسیم که زمانی که وجود یک کرم یا خنج ضروری بوده برای هستی ، جایگاه انسانی خیلی والاتر است و این انسان را واداربه تفکر میکند که آیا در جایگاهی هستم که باید باشم و یا اگرنیستم باید چگونه باشم ؟ آیا دیگران مقصر بوده اند یا این زندگی و یا خانواده ام و یا خودم ؟ استاد امین میگویند: فرش هستی به گونه ایست که هر گره ای برای خودش منحصر به فرد است ، هر کدام ازما خواسته ای درونمان هست که فقط و فقط ما آمده ایم تا آن را انجام دهیم ؛ وقتی انسان قادر نیست هست خود را نیست کند ، پس جهت بیهودگی آفریده نشده است . آقای مهندس میفرمایند : ما در این دنیا بدون صاحب و بدون پشتیبان نیستیم و هر کس در هر شرایطی به اندازه خود قطعا این نیرو را درک و حس کرده است ، البته برای اینکه این نیروی الهی را جلب کنیم ، دوباره به تزکیه و پالایش میرسیم و اینکه دوری از ضد ارزشها و حرکت درمسیر ارزشها که همراه با رنج است ، اما به آرامش ختم میشود . بنابراین هدف از خلق انسان چیزی فراتر از خوردن ، خوابیدن ، خوشگذرانی و...در کار بوده است . آقای مهندس میفرمایند : بعضی چیزها در شأن ما نیست ، نه اینکه بگوییم شأن خیلی خیلی بالایی داریم ،  نه ؛ ولی انسان  شأن پیش پا افتاده ای هم ندارد ؛ وجود مشکلات و نا آرامی و غرق شدن در ضد ارزشها ، این پیام را میدهد که ما این شأن و شخصیت و جایگاه را گم کردیم و باید پیدا کنیم و انشالله با آموزش گرفتن و عمل کردن ، پی به ارزش وجودی خواهیم برد و در جایگاه انسانی قرار خواهیم گرفت . 

با احترام ؛ همسفر سحر


تازه ترین مطالب
ابزارک های وبلاگ
  • کل بازدید:
  • بازدید امروز :
  • یازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :